Home » » Bademli Dondurma

Bademli Dondurma


Yaz aylarında içimizi serinleten ve enfes tadıyla damaklarımızı şenlendiren dondurmanın yeri bir başkadır gönlümüzde. Özellikle çocukların vazgeçilmezleri arasındadır dondurma. Şimdi size vereceğimiz Bademli dondurma tarifini çocuklarınız ve sevdiklerinize yapmanızı öneriyoruz.
Malzemeler
2 su bardağı süt
Yarım su bardağı toz şeker
Yarım su bardağı soyulmuş badem içi
1 yemek kaşığı toz şeker( bademlerin dövülmesi için )
1 çay kaşığı vanilya
4 adet yumurtanın sarıları
Yapılışı
Soyulmuş iç bademleri bir yemek kaşığı toz şeker ekleyerek karıştırınız. Parçalar halinde havan içinde dövünüz. Güzelce inceltin, macun kıvamına getirin. (rondo içerisinde de yapabilirsiniz ama şeker koymanıza gerek yok).
Bir kabın içerisinde dört tane yumurtanın sarısını toz şekerle güzelce karıştırın. Macun kıvamına getirilip bir kenara koyduğunuz bademleri ekleyerek hepsini beraber karıştırınız.
Önceden kaynattığınız sütü az, az karıştırdığınız malzemelerin içerisine dökünüz.
Hepsini ocağa koyunuz, bir yandan da telle iyice karıştırınız. Kaynama noktasına gelene kadar ocakta tutunuz, ve ocaktan alınız. Karıştırarak soğutunuz.
Sonrada dondurulacak kapların içine konuyuz ve buzdolabınızın buzluk bölümünde dondurunuz. Afiyet olsun.
Not: Fıstıklı ve fındıklı dondurmanın yapılışı da aynı bademli dondurma gibidir. Yeşil renkli Antep fıstıklısı da aynı işlemle hazırlanır fakat hazır dondurmalarda gördüğünüz yeşil rengi, sağlık için tehlikesi olmayan gıda boyalarından damlatılarak verilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

--Bu alandanda yorum yapabilirsiniz--

Daha önce yaptığınız tariflerle ile ilgili yorum yaparsanız, tarifi yapmak isteyenler bilgi sahibi olabilirler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.