Home » » Maklube

Maklube


Pilav sofralarımızın vazgeçilmezlerindendir. Şimdi sizlerle paylaşmak istediğim yemek tarifi ise mükemmel bir görüntüye ve olağanüstü güzel bir lezzete sahiptir olan maklubedir. Bunu mutlaka denemelisiniz, sevdiklerinizden ya da konuklarınızdan alacağınız övgülerle ve takdirlerle uğraşmanıza değdiğini göreceksiniz.
Malzemeler
750 kilogram koyun eti
2 adet soğan
2-3 diş sarımsak
2 adet havuç
1 çorba kasesi tane bezelye
4 adet patates
1 kilogram pirinç
3 yemek kaşığı tereyağı
Sıvı yağ
Tuz
Karabiber
Su
Salatasının hazırlanması için malzemeler;
1 adet Marul
2 adet Havuç
Kırmızı Lahana
1 kilogram yoğurt
Mevsimi ise; domates, salatalık
Yapılışı
Tencere içerisine sıvı yağı koyunuz, etleri de ekleyip kavurunuz. Üzerine ince, ince doğradığınız soğanlar ile sarımsakları ekledikten sonra kavurmaya devam ediniz. Bezelyeleri, küp, küp doğradığınız havuçları da tencereye atınız ve bir süre daha kavurup üstlerini örtecek kadar su ilave ederek pişirmeye devam ediniz.
Fırına girebilecek bir tencereyi alıp dip kısmı ile kenarlarını iyice tereyağıyla yağlayınız. Kabuklarını soyup kalem kalınlığında halka, halka doğradığınız patatesleri tek sıra olarak tencerenin tabanına diziniz. Üzerine de suyunu çekene kadar pişirdiğiniz etli olan karışımı koyunuz. Sonra pirincin beşte birlik kısmını serpiniz ve kalem gibi kestiğiniz halka patateslerden bir sıra daha diziniz. Bu biçimde pirinçler ve patatesler şeklinde kat, kat malzemeler bitene kadar diziniz. Kalan tereyağı ile tuzu da ekleyip kaynar suyunu salınız. Kısık ocakta kontrol ederek pişiriniz ve pişince ısıttığınız fırına atıp 10 dakika kadar demlendiriniz. Fırından çıkınca üzerini temiz bir bezle kapatıp dinlenmesi için bırakınız.
Dinlenirken salatasını hazırlamaya başlayınız. Havuçları güzelce yıkayıp soyunuz ve rendeleyiniz. Marulları bol suda yıkayıp ve sirkede birkaç dakika bekletip duruladıktan sonra doğrayınız. Kırmızı lahanaları da doğrayınız. Mevsimi ise domates ve salatalıkta ekleyebilirsiniz. Dinlenmiş olan maklubenin üzerindeki bezi alıp sini üzerine yavaşça şeklini bozmadan ters çeviriniz. Sininin kenarlarına da hazırladığınız salata ve de yoğurtla donatınız. Sofraya gelince sini üzerine ters kapattığınız tencereyi dikkatlice alınız. Maklubenin özelliği büyükçe bir sini içerinde ortadan yenmesidir. Afiyet olsun.
Blogger tarafından desteklenmektedir.