Home » » Patlıcanlı Kuzu Etli Pilav

Patlıcanlı Kuzu Etli Pilav


Pilav Türk mutfağında en vazgeçilmez yemeklerdendir. Şimdi sizlerle pilavın harika bir tarifini paylaşmak istiyorum. Sebzesiyle etiyle hem daha da besleyici olacak, hem de görüntüsüyle ve tadıyla sofralarınızı şenlendirecek.
Malzemeler
3 bardak pirinç
2 adet patlıcan
250 kilogram koyun eti
1 adet kuru soğan
2-3 diş sarımsak
2 adet domates
2 adet sivri biber
Tuz
Sıvı yağ
Kaynar su
Süslemek için malzemeler; yeşillik
Yapılışı
Etleri güzelce yıkadıktan sonra küp olarak doğrayınız ve bir tencereye koyup sıvı yağla kavurunuz. Ardından ince, ince doğradığınız kuru soğanla sarımsağı ekleyiniz. Doğradığınız sivri biberler ile domatesi de ekleyip az miktarda suda ekleyerek ocağın altını kısarak pişiriniz. Pişmek üzereyken tuzunu ekleyiniz. Pirinçleri çeşmenin altında bol su ile yıkayınız, iyice süzüldükten sonra sıvı yağla başka bir tencere içerisinde kavurunuz. Kavurma bitince kaynamış suyu ekleyip ocağın altını kısarak pişiriniz.
Ardından patlıcanları pijamalı orak soyunuz ve boylamasına şeritler şeklinde kesiniz. Bir tava içerisine az miktarda sıvı yağ koyup patlıcanları iki taraflı kızartınız. Orta boydaki cam bir kâsenin içerisine patlıcanların uçları ortada birleşecek halde diziniz. Patlıcanların uçlarını kâse dışına sarkıtınız. Ardından kâseye ilk olarak kavrulan etleri, ardından da pişen pilavı koyunuz. Kâsenin dışına sarkan patlıcanları da üzerine kapatınız. Servis olacak olan tabağı üstüne ters olarak kapatıp tersini çeviriniz. En üstünü de taze yeşilliklerle süsleyiniz. Sıcak olarak servis ediniz. Afiyet olsun.

0 yorum:

Yorum Gönder

--Bu alandanda yorum yapabilirsiniz--

Daha önce yaptığınız tariflerle ile ilgili yorum yaparsanız, tarifi yapmak isteyenler bilgi sahibi olabilirler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.