Home » » Salatalık Mantolu Patates Salatası

Salatalık Mantolu Patates Salatası


Patates Türk mutfağının en sevilen gıdaları arasındadır. Özellikle çocukların en sevdiği besinlerdendir. Şimdi sizlere harika bir salata tarifi sunmak istiyorum. Görüntüsüyle sofralarınızı renklendireceği gibi bir ziyafet sofrasına çevirecek. Yendiğinde ise tadıyla çok beğeni toplayacak bir salata. Kısacası göze ve mideye hitap eden mükemmel bir tarif.
Malzemeler
4 adet salatalık
6-7 adet haşlanmış patates
1 çorba kâsesi salatalık turşusu
4-5 adet taze soğan
Yarım bağ maydanoz
Bir miktar taze nane
Yarım bağ dereotu
7-8 tane çekirdeksiz yeşil zeytin
1 kâse süzülmüş yoğurt
Yarım su bardağı zeytinyağı
1 tane limon
3-5 adet çeri domates
Yapılışı
Ortasında delik olan kek kalıbınızı yağlayınız. Salatalıkları güzelce yıkadıktan sonra incecik olarak boyuna dilimleyiniz. Bir bölümü dışta kalacak halde keke kalıbına diziniz.
Haşladığınız patatesleri küp şeklinde doğrayınız. Üzerine turşu, soğan, maydanoz ince, ince doğradıktan sonra karıştıracak olduğunuz kabın içerisine koyunuz. Ardından zeytinyağı ile limon suyunu da koyarak iyice karıştırınız. Salatalıkları dizdiğiniz keke kalıbının içerinse koyunuz ve üzerinden bastırıp sıkıştırınız. Dışta kalan salatalık uçlarını da üzerine kapatıp servis edecek olduğunuz tabağı üzerine kapattıktan sonra tersini çeviriniz. Kalıbı üzerinden dikkatlice alınız. Ortasındaki delik kısma yıkayıp temizledikten sonra doğradığınız taze yeşillikleri koyunuz.
Yoğurdu da krema torbasına koyarak salatalıkların üzerlerine sıkarak süsleyiniz. Çeri domatesleri ile yeşil zeytinleri dilimleyiniz ve salatanın üzeri ile servis tabağının kenarlarını süsleyiniz. Soğuk olarak servis ediniz. Afiyet olsun.

0 yorum:

Yorum Gönder

--Bu alandanda yorum yapabilirsiniz--

Daha önce yaptığınız tariflerle ile ilgili yorum yaparsanız, tarifi yapmak isteyenler bilgi sahibi olabilirler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.