Home » » Semizotlu Bulgur Pilavı

Semizotlu Bulgur Pilavı


Bulgur besin değeri oldukça yüksek olan bir besindir. Şimdi size sunacağım tarif, semizotunun muhteşem lezzeti ve içerisindeki vitaminlerle bulgur pilavının besin değerini ikiye katlayacaktır. Ayrıca güzel görüntüsü ile de sofralarınızı renklendirecek.
Malzemeler
3 bardak bulgur
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı salça
1 yemek kaşığı kırmızıbiber püresi(biber salçası da olabilir)
1 adet kuru soğan
1 bardak et suyu
1 bağ semizotu
Tuz
Su
Yapılışı
Kuru soğanı ayıklayıp ince, ince doğrayıp tereyağında bir tencerede kavurunuz. Semizotlarını bol su ile güzelce yıkayınız son suyuna bir miktar sirke döküp tekrar duruladıktan sonra saparıyla yapraklarıyla ayırıp saplarını doğrayınız ve kavurduğunuz soğanların üzerine ekleyiniz. Bir iki dakika kavurduktan sonra salçayı ve de biber püresini(biber salçası da olabilir) ekleyip karıştırınız ve üzerine de bol suyun altında iyice yıkayıp süzdüğünüz bulgurları ve tuzunu atıp birkaç dakika kavurunuz. Ardından et suyunu ve suyuna ekleyiniz, tencerenin kapağını kapattıktan sonra ocağın altını kısarak pişiriniz.
Pişmek üzereyken semizotunun ayırdığınız yapraklarını üzerine ilave ediniz ve bir sefer karıştırınız. Adından demlenmesi için bırakınız. Sıcak olarak servis ediniz. Afiyet olsun

0 yorum:

Yorum Gönder

--Bu alandanda yorum yapabilirsiniz--

Daha önce yaptığınız tariflerle ile ilgili yorum yaparsanız, tarifi yapmak isteyenler bilgi sahibi olabilirler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.